Zdravstvena prednost lešnika
Lešnik, takođe poznat i kao filbert, je vrsta oraha koji potiče od drveta Leska (Corylus). Lešnici imaju slatkast ukus i mogu se jesti sirovi, prženi ili mleveni u pastu.
Lešnici čine ukusnu grickalicu i odličan su dodatak mnogim jelima. Kao i ostali orašasti plodovi, i lešnik je bogat hranljivim sastojcima i ima visok sadržaj proteina, masti, vitamina i minerala i kada ukljičimo u uravnoteženu ishranu, orašasti plodovi pružaju i nekoliko zdravstvenih blagodati za vaše zdravlje, od smanjenja nivoa holesterola do poboljšanja rezistencije na insulin.
Puni su hranljivih sastojaka
Lešnici imaju odličan profil hranljivih sastojaka. Iako imaju puno kalorija, prepuni su hranljivih sastojaka i zdravih masti.
Lešnik – nutritivne vrijednosti
U tebeli je prikazana nutritivna vrednost lešnika, tako da možete videti zašto lešnik pozitivno utiče na vaše zdravlje.
Međutim, lešnici sadrže fitinsku kiselinu, za koju je dokazano da narušava apsorpciju nekih minerala, poput gvožđa i cinka, iz oraha. Ovo ne umanju značaj lešnika za vaše zdravlje, već govori o ravnoteži u konzumiranju.
Ubrzava rad „lenjih“ creva
Lešnici su dobar izvor dijetalnih vlakana. Jedenje puno vlakana podstiče redovno pražnjenje creva i pomaže u sprečavanju zatvora. Preporučena doza je 20 lešnika dnevno koja pozitivno utiče na vaše zdravlje.
U narodnoj medicini, jak, koncentrovan čaj od lešnika, vekovima se koristi kao efikasan lek za lečenje dijareje, hemoroida, ali i za zaustavljanje velikih odliva tokom menstruacije.
Smanjuje gojenje
Lešnik je odličan u borbi protiv gojaznosti. Lešnici predstavlaju odličan stimulans koji doprinosi generalnom zdravlju telesnog metabolizma. Tijamin je najkorisniji sastojak po ovom pitanju, zato što pomaže u konverziji ugljenih-hidrata u glukozu, koja predstavlja glavni izvor energije kako bi telo pravilno funkcionisalo.
Tiamin takođe učestvuje u proizvodnji crvenih krvnih zrnaca, koja su takođe optimalna u održavanju stabilnog nivoa energije kojim raspolažemo. Veliki udeo proteina, vlakana i zdravih masti obezbeđuje osećaj sitosti, što sprečava prejedanje, i dobijanje na težini samim tim.
Lešnici su moćni antioksidanti
Lešnici pružaju značajne količine antioksidanata.
Antioksidanti štite telo od oksidativnog stresa, koji može oštetiti strukturu ćelija i podstaći starenje, rak i bolesti srca. Smanjuju stepen oštećenja ćelija slobodnim radikalima.
Lešnici sadrže antioksidans vitamin E. Neka istraživanja sugerišu da vitamin E može pomoći u zaštiti tela od vrsta oštećenja ćelija povezanih sa rakom.
Najzastupljeniji antioksidanti u lešnicima poznati su kao fenolna jedinjenja. Dokazano je da pomažu u smanjenju holesterola u krvi i upale. Takođe bi mogli biti korisni za zdravlje srca i zaštitu od raka .
Snižava nivo holesterola
Jedenje lešnika može pomoći u smanjenju holesterola. Ishrana bogata lešnicima dovodi do smanejnja nivoa lipoproteinskog holesterola male gustine. Ova vrsta holesterola može povećati rizik od srčanih problema.
Poboljšava broj spermatozoida
Lešnik sadrži vitamin B12, koji utiče na povećanje pokretljivosti i broj spermatozoida.
Poboljšava rad mozga
Orašasti plodovi kao što su orasi, lešnici, bademi i kestenje su tradicionalno poznate namirnice za pojačavanje snage mozga i čišćenje krvotoka. Ove namirnice poseduju velike količine vitamina E i određene količine omega-3 masne kiseline. Vitamin E štiti ćelije od oksidativnog stresa uzrokovanog slobodnim radikalima, poboljšava kognitivne sposobnosti i štiti od nastanka Alchajmerove bolesti.
Smanjuje rizik od pojave raka
Lešnik je bogat izvor antioksidanta i koristan je i kao sredstvo koje smanjuje rizik od pojave raka, ali i borbu protiv raka.
Vitamin E je opet glavni odgovoran za ovu prednost, pošto je dokazano da smanjuje rizik od pojave raka prostate, dojke, debelog creva i pluća, ali i raznih mutacija i tumora. Vitamin E se često dodaje i kao suplement u lekovima koji se koriste prilikom hemoterapije.
Lešnici su prepuni hranljivih sastojaka, uključujući vitamine, minerale, antioksidativna jedinjenja i zdrave masti.
Oni pružaju razne zdravstvene benefite:
- utiču na rad „leljih“ creva
- doprinose smanjenju gojenja
- doprinose zaštititi ćelije od oštećenje
- snižavaju nivo holesterola
- poboljšavaju broj spermatozoida
- poboljšavaju rad mozka
- smanjuju rizik od pojave raka
- regulišu simptome dijabetesa
- podržavaju zdravlje srca
- smanjuju upalne procese
- utiču na opšte zdravlje tena i kose
Loša strana je, kao i kod ostalih orašastih plodova, kod nekih ljudi mogu izazvati alergijske reakcije.
Sve u svemu, lešnici su odličan i ukusan izvor hranljivih sastojaka koji se lako mogu uvrstiti u vašu ishranu.